Vzácná surovina zemní plyn.

Motor budoucnosti CH4

Na cestách se zemním plynem Ekologicky šetrná alternativa k benzínu, naftě a elektromobilitě

Automobily na zemní plyn jsou pohodlné a efektivně pomáhají snižovat emise CO2. Mobilita je v České republice odpovědná za cca 15 procent emisí CO2. Úspora v této oblasti proto přináší obzvláště velký potenciál. Emise CO2 u automobilů na zemní plyn jsou až o čtvrtinu nižší než emise vozidel na benzín. Pokud se k fosilnímu nositeli energie, zemnímu plynu, přimíchá bioplyn vyrobený z obnovitelných zdrojů, jsou vozidla s plynovým pohonem ekologicky ještě šetrnější. U provozu čistě jen na bioplyn se emise oxidu uhličitého sníží dokonce o 97 procent. U pohonu na zemní plyn navíc významně klesají také emise oxidu dusíku a jemného prachu.

Königstor 20
34117 Kassel
Tel.: +49 (0) 561 99858-0 
E-Mail: presse[at]wingas.de

Technicky neexistuje téměř žádný rozdíl mezi motorem na benzín a na zemní plyn. U vozidel na zemní plyn zajišťuje pohon místo směsi benzínu a vzduchu směs plynu a vzduchu. Zemní plyn je uložen v tlakové nádrži, jejíž obsah vystačí v závislosti na modelu vozidla k ujetí vzdálenosti 200 až 400 kilometrů. Většina automobilů na zemní plyn má ještě další nádrž na benzín, která zvyšuje jejich jízdní dosah.

Také ve srovnání s elektromobilitou technologie zemního plynu významně boduje. Na rozdíl od elektromobilů je mobilita s použitím zemního plynu, která se již dobře osvědčila, ideálně dostupná. Vozidla na zemní plyn navíc dosahují výrazně delšího jízdního dosahu a dají se tak použít na dlouhé cesty.

WINGAS jde příkladem! Pro ekologické služební cesty používají zaměstnanci v Kasselu především automobily na zemní plyn.

Plyn má jako pohonná hmota pro vozidla dlouhou tradici. První automobil s vodíkovým pohonem jezdil v roce 1863, tedy ještě před prvními vozidly s benzinovým a dieselovým motorem. Až do 50. let 20. století jezdilo po celém světě mnoho automobilů na plynový pohon. Poté se výrobci soustředili především na vozidla s benzinovým a naftovým motorem a význam pohonu na zemní plyn začal klesat.

Od poloviny 90. let 20. století nabízelo stále více výrobců automobilů sériová vozidla s pohonem na zemní plyn – od malých vozů přes rodinná auta a mikrobusy až po limuzíny. Celá řada provozovatelů vozového parku a taxislužby se v současnosti spoléhá na tuto alternativu a vedle osobních automobilů jezdí po silnicích také stále více autobusů s pohonem na zemní plyn.

V České republice je v současnosti provozováno více než 10.000 vozidel s pohonem na zemní plyn.

Česká republika má kontinuálně rostoucí síť čerpacích stanic na zemní plyn. Již více 75 stanic po celé než republice nabízí CNG nebo dokonce obzvláště ekologický biometan. Také v dalších zemích v Evropě, například v Itálii, Německu a Švýcarsku jsou čerpací stanice na zemní plyn plošně rozšířené.

Pomůže vám při hledání.
Vyhledávač čerpacích stanic zde.

Četné legislativy evropských zemí podporují šetrnost vozidel na zemní plyn k životnímu prostředí. Také v České republice získat na řidiči vozidla, zemního plynu na snížení spotřební daně z 0,36 Kč za metr krychlový zemního plynu. Od roku 2020 to bude dokonce 2,36 Kč za metr krychlový.

Vozidla na zemní plyn vedle toho ušetří významnou část nákladů při tankování. V porovnání s motorovou naftou přibližně 30 procent a dokonce 50 procent oproti benzínu.

Vozidla na zemní plyn jsou navíc bezpečná. Nádrže jsou konstruovány tak, aby bez jakékoli újmy přečkaly i těžké kolize. Bezpečnost při tankování zajišťuje také spojka pro tankování CNG, která umožňuje proudění plynu jen při správném připojení k vozidlu a proces tankování automaticky ukončí, jakmile je nádrž plná.